PRZEPISY I TIPY

Najszybsze rogaliki drożdżowe.

rogaliki drozdzowe

Każdej z nas, a nawet każdemu z nas należy się odrobina przyjemności :). Jednym z najmilszych poranków jest taki, kiedy na talerzu śniadaniowym leżą one. Rogaliki drożdżowe.

Idealne na niedzielne niespieszne przebudzenie, piątkowe wieczory, środowe popołudnia i…w każdym innym czasie. Nie da się przejść obok nich obojętnie, za chwilę sama się przekonasz. Są proste do zrobienia i nieziemskie w smaku.

Żeby zrobić rogaliki drożdżowe, potrzebujesz 30 minut czasu na wykonanie + czas pieczenia. Stopień trudności oceniam na 3 w pięciostopniowej skali.

Składniki na rogaliki drożdżowe:

• 550 g mąki pszennej tortowej  (jeśli przed glutenem uciekasz na koniec świata, mąkę możesz zastąpić np. jaglaną, ale koniecznie wcześniej uprażoną, bo rogaliki na jaglanej wychodzą dosyć gorzkie)
• 200 g masła
• 1/2 szklanki ciepłego mleka
• 24 g suchych drożdży instant (lub 50 g świeżych)
• 2 jajka
• 5 łyżek cukru pudru

Na nadzienie: powidła śliwkowe/wiśniowe/owoce/masa serowa – wsad musi być gęsty i pod wpływem ciepła nie może się robić rzadszy, zawsze używam domowych powideł lub robię masę serową (przepis na masę na końcu wpisu).

Rogaliki drożdżowe – wykonanie:

  • Masło należy rozetrzeć z przesianą mąką.
  • Mleko delikatnie podgrzać i wsypać do niego 2 łyżki cukru oraz drożdże.
  • Zaczyn wymieszać, przykryć i odstawić na 15 minut do wyrośnięcia.
  • Jajko ubić z cukrem pudrem, dodać je do mąki z masłem, następnie dodać zaczyn z drożdżami.
  • Ciasto wyrabiać, aż będzie gładkie i nie będzie się kleiło do ręki. Bardzo możliwe, że będzie potrzebne więcej mąki, możesz bez obaw dosypywać po trochę póki ciasto nie będzie dobrej konsystencji.
  • Ciasto należy zawinąć w folię i 2h schładzać w lodówce, ale…kto ma na to czas? Chłodzenie czegokolwiek z dziećmi, których nosy niemal przyklejone są do piekarnika odpada! Moim zdaniem to zbędne, nigdy tego nie robię a rogaliki wychodzą naprawdę idealne.
rogaliki drozdzowe

Piekarnik nagrzej do 200 stopni. Podziel ciasto na 4 części i każdą z nich rozwałkuj w okrąg, podsypując mąką. Po przekątnej nacinaj ciasto tak, żeby wyszło 8 trójkątów. Na każdym trójkącie w jego szerszej części nałóż nadzienie – powidła śliwkowe, wiśnie lub np. łyżkę jagód z odrobinką czekolady. Od szerszego końca zwijaj, formując rogaliki. Ułóż na papierze do pieczenia i piecz przez 15 minut na lekko złoty kolor. Rogaliki drożdżowe z tego przepisu nie są przesłodzone, dlatego posyp je obficie cukrem pudrem.

rogaliki drożdżowe 2
rogaliki drożdżowe 3

Powidła do takich rogalików zawsze przygotowuje moja mama. Nie są niczym zagęszczane, ale bardzo, bardzo długo smażone owoce z cukrem. Na 1 kg bardzo dojrzałych, słodkich śliwek wystarczy 150g cukru, a jeśli użyjemy bardzo słodkiej odmiany, cukier może okazać się zbędny. Z takiej ilości śliwek otrzymasz jeden mały słoiczek powideł, około 300ml.

Śliwki należy umyć, przeciąć na pół i wyjąć pestkę. Następnie smażyć w garnku z grubym dnem, na samym początku podlewając 2-3 łyżkami wody. Na niewielkim ogniu, często mieszając do momentu aż powidła będą gęste.

Masa serowa jest naprawdę prosta w przygotowaniu i bardzo smaczna. Potrzebujemy około 400g tłustego twarogu (najlepiej niemielonego), 5 łyżek cukru z wanilią (może być też cukier wanilinowy, jeśli nie masz innego pod ręką) i 2 żółtka z jajek od szczęśliwych kur. Widelcem wszystko ze sobą zagniatamy, mogą być grudki :).

Ser zmielony na miał nie będzie dobry do rogalików, ponieważ pod wpływem temperatury może się rozpłynąć i z rogalików zostanie ciapka, a tego nie chcemy.

Smacznego! Bądź ze mną na bieżąco i polub fanpage na fb SIMPLYANNA.
Sprawdź inne przepisy z działu KUCHNIA.


Jeśli podobał Ci się ten wpis, będę wdzięczna jeśli udostępnisz go swoim znajomym. Do zobaczenia!

3 comments

    • Marta 25 marca, 2014 at 16:58 Odpowiedz

      Zamiast rogalików właśnie zrobiłam dla męża słodkie cycuszki 🙂 to znaczy babeczki z kajmakiem a na środku każdej babeczki jest stercząca kuleczka z ciasta imitująca sutka hahaha ale się chłop będzie zajadał 🙂

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.